Toto poměrně novodobé onemocnění postihuje čím dál více osob. Stává se tak závažným problémem. Problémem o to závažnějším, že je na první pohled leckdy těžko rozpoznatelné. Avšak správná diagnóza dokáže vylepšit i zlepšit kvalitu života.
Proč vznikají? Koho ohrožují? Jak je zjistíte? To jsou otázky, na které se vám v článku pokusíme přinést odpovědi. Přečtěte si tedy informace o autoimunitním onemocnění.
Jak funguje imunita?
Imunita je výborným ochranným systém lidského těla. Hlavní roli v ní sehrávají bílé krvinky, které nás hlídají před napadením zvenčí. Chrání nás především leukocyty.
Příčiny onemocnění
Příčiny vzniku nejsou zcela jasné. Zásadní je genetický předpoklad pro vznik.
Kromě toho roli hraje vyvolávající faktor, který reakci spustí. Často může jít o běžnou virózu (např. onemocnění horních cest dýchacích). Infekce je imunitním systémem potlačena, ale nějak ho vybudí k útoku na buňky naše vlastní.
Nespecifické projevy
Prvotní projevy jsou „slabé“, běžné, mnohdy jim nevěnujeme pozornost. Jde o únavu, mykózy, bradavice, špatnou kvalitu pleti, nehtů, vlasů…
Pokud se delší dobu necítíte dobře, navštivte svého lékaře a svěřte se mu se svými problémy. Ten Vám může nechat udělat testy na toto onemocnění a navrhnout účinnou léčbu.
Nejčastější spouštěče autoimunitního onemocnění
- bakteriální nebo virové infekce
- intoxikace těžkými kovy (rtuť, olovo, hliník, kadmium, arsen, nikl)
- toxiny vyskytující se v průmyslových chemikáliích, pesticidy
- stres, dlouhodobé psychické a fyzické vypětí
- kouření
- špatná životospráva
- jiné autoimunitní onemocnění
Jak se bránit?
Bohužel zde nejde udělit konkrétní radu. Vsaďte na prevenci a na zdravý životní styl. Pokud to jde, vyhněte se kouření a nekonzumujte příliš alkoholu.