Zajímavým faktem týkajícím se této onemocnění je skutečnost, že nemá známý původ. Začíná jako nemoc závěsného aparátu, při kterém dochází k jeho degeneraci. Vzniká chobot v dásni. Patologický chobot dásně si můžete představit jako podlouhlý rukáv podél kraje zubu. V tomto chobotu se zadržuje potrava, množí bakterie a ukládá zubní kámen.
Díky těmto vlivům je během času závěsný aparát zcela zničený a zub se začíná uvolňovat. Přichází kývání zubu, které může skončit jeho vypadnutím. Riziko vzniku paradentózy zvyšuje špatná zubní hygiena. Ovšem stomatologická věda pokročila dopředu. A tak se podívejme na paradentózu a její léčbu.
Příznaky
Prvotním příznakem je krvácení dásní. Ovšem pozor je nutné rozlišit, zda se jedná o krvácení způsobené špatně zvoleným zubním kartáčkem, který dráždí dásně. Tak to není příznak paradentózy. Ta se projevuje mnohem silnějším krvácením.
Mezi další příznaky se řadí i nadměrné zadržování zbytků potravy mezi zuby. Nejznámějším příznakem onemocnění je viklání zubů. To lze jednoznačně zařadit mezi příznaky paradentózy. Bohužel, v této fázi nemoci je již na uzdravení většinou pozdě, přestože postižený vyhledá pomoc stomatologa. Pozornost je nutné věnovat i odhalování krčků zubů, zápachu z úst, oteklým a zarudlým dásním nebo posunu zubů v ústech.
Určitý podíl na rozvoji této choroby může mít také cukrovka, HIV, autoimunitní onemocnění a dlouhodobý nedostatek vitamínů.
Paradentóza a její léčba
Tady se nedá dělat nic jiného, než jen čistit, čistit, čistit. Snažte se o maximální možnou hygienu v dutině ústní, aby nedocházelo k usazování nových bakterií v chobotech, aby se zánět pokud možno minimalizoval. Protože když bakterie nebudou mít živnou půdu a dostatek živin, jejich ničivé chování nebude tak velké. Dále je možné při paradentóze a její léčbě možné užít různá kloktadla na průplach, například na bázi chlorhexidinu a podobně.
Vyléčit parodontózu úplně je bohužel nemožné. Ale při dodržování pokynů lékařů je možné podstatně oddálit špatný konec i o několik let. Špatným koncem je myšlena ztráta zubů, jejichž závěsný aparát se rozruší natolik, že zub již v lůžku nebude držet a sám vypadne. V dnešní době je navíc dostupná řada preparátů na hygienu při parodontitidě nebo parodontóze, které jsou volně prodejné v lékárnách i některých drogeriích – ať už speciální zubní pasty, ústní vody, krémy.