O křečových žilách už jste určitě slyšeli, mnohé o nich víte, třeba jak vypadají, proč vznikají a koho se to zejména týče. Avšak ještě může být některých lidem, třeba těch, kteří nemají s touto nemocí osobní zkušenosti, nejasné, jak lze křečové žíly vyléčit.
Existuje prevence před vznikem křečových žil?
Samozřejmě, že nelze s jistotou říci, že je tady prevence, která zaručí, že vám křečové žíly nevzniknou, vždy mohou. Avšak riziko u těch, kteří k tomu nemají genetické předpoklady, lze snížit aktivním pohybem, což neznamená, že bychom měli být všichni vrcholoví sportovci, ale jen to, že bychom neměli podceňovat klasické procházky anebo třeba jízdu na kole a podobně.
Pokud už člověk cítí nějaké lehké náznaky, jako je třeba mravenčení a má důvod si myslet, že to mohou být právě křečové žíly, tak si může pomoci sprchováním se studenou vodou, která pomáhá k zpětnému stažení se žil či třeba stahovací punčochou, také běžná poloha, kdy dáte nohy nahoru, není mnohdy zbytečná.
Jak lze křečové žíly vyléčit?
Když už dojdete ke stavu křečových žil, můžete si vybrat mezi několika léčebnými metodami.
Sklerotizace – jde o metodu, která je doporučena spíše pro menší křečové žíly. Probíhá tak, že se do žíly vpraví jisté látky, které žílu uvnitř naruší a tělo samo si poradí z jejich odstranění.
CHIVA – jde o poněkud starší léčebný proces, kdy se chirurgicky odstraní pouze části žíly a to ty, které jsou postižené.
EVLT – což je poměrně nová metoda a její funkčnost tvoří laser, kdy se pomocí vpichu do těla dostane laserová sonda, která z vnitřní strany neprůchodní hlavní žílu a tím zabrání dalšímu tvoření křečových žil. 6ily, které zůstaly viditelné lze odstranit operačně, avšak pokud jste trpěliví a budete o své nohy pečovat, tak po nějakém času zmizí samy.
Někteří lidé se bojí, že pokud si nechají své křečové žíly odstranit, tak v jejich organismu budou následně chybět, což není správné tvrzení, protože tyto žíly jsou poškozeny a stejně neplní svou funkci, takže odstranění určitě taková rizika nezpůsobuje.
Jaké kompilace mohou při křečových žilách nastat?
Pokud se onemocnění křečových žil zanedbá, tak může nastat žilní trombóza či bércový vřed, což je jeden z důvodů proč bychom měli hned navštívit lékaře. Kromě toho může nastat povrchový zánět žil, což znamená, že vám křečová žíla může zduřit a zarudnout, avšak to lze jednoduše vyléčit bandáži a studenými obklady.
Přestože křečové žíly mohou být jen kosmetickou nemocí, neměli bychom je podceňovat a vždy navštívit lékaře.