Nepříjemné a překvapující bolesti zubů. Většinou se objeví, když to nejméně čekáme. Ve škole, v práci, za volantem, v noci, atd… Bolesti mohou být ostré nebo naopak tupé. Podle toho jak kdo má své zuby citlivé. Někdy bolest sama přijde a taky pak sama odejde. Většinou však, ale zůstává a zhoršuje. Ať už je jakákoliv, je to znak toho, že s naším chrupem je něco v nepořádku měli bychom vyhledat našeho zubního lékaře. Nikdo přece nechce přijít o své zuby v mladém věku.
Zubní kazy jsou nejčastějším průvodcem bolestí zubů. Zubní kaz vznikne tím, že se poškodí sklovina a bakterie napadnou samotný zub. Začíná při špatném způsobu čištění chrupu a i při nesprávném jídelníčku.
Zuby by se měli čistit po každém jídle, ale pozor, po jídle by měla následovat malá pauza. Čištěním chrupu ihned po jídle může způsobit potíže se sklovinou. Tím že si lidé špatně čistí své zuby, vzniká plak, ve kterém jsou bakterie a množí se, a když si necháváme na zubech plak, je jasné, že nám vznikne zubní kaz.
Prevence proti zubním kazům
- Své zuby si čistit 2x denně
- 2x do roka navštívit svého zubního lékaře
- Když není možné jít si vyčistit své zuby, noste u sebe pro tento případ žvýkačku
Vrtání zubů bývá pro některé lidi velmi bolestivé, špatně snášenlivé a nepříjemné. Zubní lékaři většinou nenabízejí umrtvení při vrtání zubu. Je fakt, že když umrtvené části v ústech přijdou k sobě, je bolest ještě horší.
Prořezávání zubů
U malých dětí je růst zubů v pořádku, je ale doprovázen bolestmi. Děti to samozřejmě pocítí, brečí a můžete si všimnout otoků na jejich tvářích. Tato bolest k tomu však patří, můžete jim pomoct studenými obklady, které jim obložíte nateklé tváře nebo seženete i spoustu výrobků v lékárnách pro tyto potíže.
Pokud vám prořezávají zuby v dospělosti, bylo by dobré navštívit svého zubního lékaře, který vám pomůže od bolesti způsobené tlakem v dásni a doporučí vám nějaký uklidňující výplach.
Záněty dásní
Jsou způsobeny plakem na zubech, který se dostane do dásní. Dásně jsou zarudlé, oteklé, krvácí, ne vždy můžete pocítit bolest. Postižení zánětem dásní by měli neprodleně vyhledat pomoc zubního lékaře a dbát na úplnou ústní hygienu. Pokud není zánět řešen, můžete přijít o své zuby úplně. Záněty dásní mohou potkat kuřáky, diabetiky, ale mohou být i dědičné.
Úrazy, při kterých létají zuby u úst
Může se to stát komukoliv. Můžete nešťastně upadnout a vyrazíte si zub, nebo vás může někdo praštit tak, že vám zub vyrazí násilím. Také se stane, že se vám ulomí jen kousek zubu. Při tom ale riziko ztráty zubu nehrozí, zubní lékař vám může tak akorát zub zbrousit a je po potížích. Když je to horší, tak vám vytrhne to co, vám ze zubu zbylo a nasadí vám umělý nebo korunku, když si to budete přát.
Pokud vám vypadne celý zub, můžete si ho znovu nasadit, zub jen opláchněte pod tekoucí vodou a zasuňte zpět do dásně, určitě si ale zajděte k zubaři, ať situaci zkontroluje.