V létě nepřichází jen radovánky, ale také různé nemoci, jako je například angína, různá bodnutí od hmyzu, mikózy, alergické reakce… Jedním nejčastějším letním onemocněním se však paradoxně stal zánět ledvin. Proč paradoxně – mnozí z nás by řekli, že je to nemoc ze zimního nachlazení, krátkých triček atp., to sice ano, ale po neuvážené konzumaci alkoholu se s odhalenými či málo oblečenými zády ve stanu na zemi spí nejlíp.
Mnohých mylná domněnka spočívá v tom, že zánět ledvin podobně jako chřipku, vyleží doma – OMYL. Utvrdí Vás v tom urputná bolest ledvin, která je po pobouchání po ledvinách mnohem výraznější. Lék už Vám tady nepomůže a utěšování se není na místě, nemoc jste nechali zajít příliš daleko a je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
K lékaři si rovnou přineste ranní moč – základní výsledky Vám oznámí obvodní lékař během pár desítek sekund. V lepším případě Vám nasadí antibiotika a pošle Vás domů, v tom horším si poležíte několik dní v nemocnici. Léčbu neberte na lehkou váhu, svému zdraví jste uškodili dost.
Bolest ledvin při užívání antibiotik ustoupí cca po 4 lécích, vařte si také urologický čaj, pojídejte brusinky. Léčba samozřejmě urychlit nejde a jestli jste slyšeli nějakou babskou radu, jak by to jít mohlo, okamžitě ji hoďte za hlavu a o nic takového se nepokoušejte. Raději nastalou chorobu hezky vyležte a máte-li se rádi, další spaní ve stanu na festivalech či dalších grilovačkách si odpusťte, za další dva týdny v posteli Vám to přece nestojí.
Zánět ledvin a vůbec problémy s močovým ústrojím jsou nemoci, které se velmi rády a lehce vrací, proto šetřete své zdraví se zvýšeným zájmem minimálně rok, jestliže bude bez potíží, s ledvinovým pásem kolem těla okuste další „zkoušku ohněm“.