Je třeba si uvědomit, že péči o kontaktní čočky nesmíme zanedbat, jinak si můžeme zadělat na vážný problém (zánět). Pokud se jedná o čočky denní, hygienu moc řešit nemusíme, jelikož se tyto čočky denně mění. Pokud se jedná o čočky 14 a více denní, je třeba hygienu důsledně dodržovat.
Před nandáváním čoček bychom si měli pořádně umýt ruce a nasazovat čočky výhradně do čistého a hlavně nenamalovaného oka, což platí hlavně pro ženy. Jelikož pokud bychom se nejdříve namalovaly a až poté nandávaly čočky, mohlo by se nám do oka dostat trochu líčení a to by v kombinaci s čočkou nebylo dobré. Takže prvně nandat čočku a poté nalíčit.
Pokud chceme čočku vyjmout, opět si musíme dobře umýt ruce a poté opatrně čočku srolovat jakoby z oka a vytáhnout. Čočku bychom měli dobře očistit od nečistot tak, že si ji dáme do dlaně, nalijeme na ní trochu dezinfekčního roztoku a jemně zhruba 30 sekund čočku třeme ukazováčkem. Poté dáme čočku do speciálního pouzdra, zalijeme dezinfekčním roztokem a uzavřeme.
Dezinfekční vodu v pouzdře na čočky, je třeba každý den měnit. Velkou pozornost bychom měli věnovat i samotnému pouzdru na čočky, které je dobré každý den dobře opláchnout dezinfekční vodou, aby v něm nezůstávaly nečistoty.
Proč nemůžu nosit kontaktní čočky?
Musíme počítat i s tím, že nám kontaktní čočky nemusí sednout. Respektive, nemusíme je snášet. Tento problém mívají často lidé s velmi citlivýma očima, jelikož jejich oči berou čočky jako cizí tělíska (vetřelce) a nedokážou je přijmout. Není to ale pravidlem, protože existuje velké množství lidí s citlivýma očima, kterým nošení čoček nedělá žádný problém.
Další možností nepřijetí čoček je například zánět, který jsme prodělali. Od této doby mohou být oči přecitlivělé na jakékoliv cizí tělísko. Čočky jsou proto, pro naše oči nepřijatelným řešením, jelikož se může stát, že nám něco spadne nechtěně do oka s čočkou a je zaděláno na další zánět.
Někdy naše oko nepřijme čočku z neznámého důvodu. I když vyzkoušíme různé druhy čoček, ani jedny nám nesedí, škrábou nás, dráždí nám oko apod. V tomto případě se musíme smířit s faktem, že čočky prostě nosit nemůžeme.
Mezi celkem banální problém, ale bohužel problém, kdy nemůžeme nosit kontaktní čočky je ten, že si nedokážeme sáhnout do oka. S tímto problémem se potýká velké množství lidí a často je to také důvod, proč tito lidé musí zapomenout na nošení kontaktních čoček. Pro některé jedince je sáhnout si do vlastního oka něco tak odporného, že budou raději nosit brýle.
Výše jsem uvedla příklady, které souvisí pouze s čočkou jako cizím předmětem v oku. Pokud ale nosíme čočky delší dobu a najednou nás začínají škrábat i při nandání nového páru, je třeba si zkontrolovat také ostatní věci, které používáme spolu s čočkami. Jako první je třeba zkontrolovat dezinfekční vodu, jestli náhodou neprošla zárukou, jelikož ta je často důvodem toho, proč nás oči při nandávání čoček štípou nebo pálí. Rovněž je třeba zkontrolovat speciální pouzdro na čočky, zda není od nečistot, které by nám mohly oči dráždit. Pokud používáme kapky na zvlhčení očí, opět musíme zkontrolovat i je. Jestliže i problém přesto stále přetrvává, je třeba navštívit lékaře a poradit se s ním.
Koupit kontaktní čočky na internetu?
Určitě ano, jelikož nás vyjdou o dost levněji než u našeho lékaře (kontaktologa/žky). Je třeba ale vybírat pouze od ověřených prodejců a stránek. Není dobré kupovat od kohokoliv, jelikož můžeme koupit čočky, které se budu sice obalem podobat těm našim, ale obsahem ne. Osobně mohu doporučit níže uvedené stránky.
- www.kontaktni.cz
- www.vasecocky.cz
- www.mojecocky.cz
- www.cocky-optika.cz