Archiv pro štítek: kontaktní čočky

Jak se starat o kontaktní čočky?

Je třeba si uvědomit, že péči o kontaktní čočky nesmíme zanedbat, jinak si můžeme zadělat na vážný problém (zánět). Pokud se jedná o čočky denní, hygienu moc řešit nemusíme, jelikož se tyto čočky denně mění. Pokud se jedná o čočky 14 a více denní, je třeba hygienu důsledně dodržovat.

Před nandáváním čoček bychom si měli pořádně umýt ruce a nasazovat čočky výhradně do čistého a hlavně nenamalovaného oka, což platí hlavně pro ženy. Jelikož pokud bychom se nejdříve namalovaly a až poté nandávaly čočky, mohlo by se nám do oka dostat trochu líčení a to by v kombinaci s čočkou nebylo dobré. Takže prvně nandat čočku a poté nalíčit.

Pokud chceme čočku vyjmout, opět si musíme dobře umýt ruce a poté opatrně čočku srolovat jakoby z oka a vytáhnout. Čočku bychom měli dobře očistit od nečistot tak, že si ji dáme do dlaně, nalijeme na ní trochu dezinfekčního roztoku a jemně zhruba 30 sekund čočku třeme ukazováčkem. Poté dáme čočku do speciálního pouzdra, zalijeme dezinfekčním roztokem a uzavřeme.

Dezinfekční vodu v pouzdře na čočky, je třeba každý den měnit. Velkou pozornost bychom měli věnovat i samotnému pouzdru na čočky, které je dobré každý den dobře opláchnout dezinfekční vodou, aby v něm nezůstávaly nečistoty.

Proč nemůžu nosit kontaktní čočky?

Musíme počítat i s tím, že nám kontaktní čočky nemusí sednout. Respektive, nemusíme je snášet. Tento problém mívají často lidé s velmi citlivýma očima, jelikož jejich oči berou čočky jako cizí tělíska (vetřelce) a nedokážou je přijmout. Není to ale pravidlem, protože existuje velké množství lidí s citlivýma očima, kterým nošení čoček nedělá žádný problém.

Další možností nepřijetí čoček je například zánět, který jsme prodělali. Od této doby mohou být oči přecitlivělé na jakékoliv cizí tělísko. Čočky jsou proto, pro naše oči nepřijatelným řešením, jelikož se může stát, že nám něco spadne nechtěně do oka s čočkou a je zaděláno na další zánět.

Někdy naše oko nepřijme čočku z neznámého důvodu. I když vyzkoušíme různé druhy čoček, ani jedny nám nesedí, škrábou nás, dráždí nám oko apod. V tomto případě se musíme smířit s faktem, že čočky prostě nosit nemůžeme.

Mezi celkem banální problém, ale bohužel problém, kdy nemůžeme nosit kontaktní čočky je ten, že si nedokážeme sáhnout do oka. S tímto problémem se potýká velké množství lidí a často je to také důvod, proč tito lidé musí zapomenout na nošení kontaktních čoček. Pro některé jedince je sáhnout si do vlastního oka něco tak odporného, že budou raději nosit brýle.

Výše jsem uvedla příklady, které souvisí pouze s čočkou jako cizím předmětem v oku. Pokud ale nosíme čočky delší dobu a najednou nás začínají škrábat i při nandání nového páru, je třeba si zkontrolovat také ostatní věci, které používáme spolu s čočkami. Jako první je třeba zkontrolovat dezinfekční vodu, jestli náhodou neprošla zárukou, jelikož ta je často důvodem toho, proč nás oči při nandávání čoček štípou nebo pálí. Rovněž je třeba zkontrolovat speciální pouzdro na čočky, zda není od nečistot, které by nám mohly oči dráždit. Pokud používáme kapky na zvlhčení očí, opět musíme zkontrolovat i je. Jestliže i problém přesto stále přetrvává, je třeba navštívit lékaře a poradit se s ním.

Koupit kontaktní čočky na internetu?

Určitě ano, jelikož nás vyjdou o dost levněji než u našeho lékaře (kontaktologa/žky). Je třeba ale vybírat pouze od ověřených prodejců a stránek. Není dobré kupovat od kohokoliv, jelikož můžeme koupit čočky, které se budu sice obalem podobat těm našim, ale obsahem ne. Osobně mohu doporučit níže uvedené stránky.

  • www.kontaktni.cz
  • www.vasecocky.cz
  • www.mojecocky.cz
  • www.cocky-optika.cz

Jaké si vybrat kontaktní čočky?

Kontaktní čočky pro nás vyhovující, nám nejlépe vybere náš lékař. Může se ale stát, že nám žádný typ čoček od našeho lékaře nebude sedět (lékaři prodávají jen určité značky čoček). Potom tedy můžeme prozkoumat čočky na internetu. Druhů čoček je nepřeberné množství, ať už jsou barevné, průhledné, tlustší, tenčí, jednodenní, měsíční apod. Pokud se rozhodneme koupit si čočky od značky, kterou jsme ještě nevyzkoušeli, je dobré objednat si pouze jeden pár, jelikož ani tyto čočky nám nemusí sedět.

Jestliže máme pocit, že se nám s předchozími čočkami více vysušovaly oči, je třeba zvolit buď tenčí kontaktní čočky, nebo takové, které mají větší obsah vody a obsahují např. i zvláčňující složky. Tyto všechny informace, by měly být vždy u daného druhu čoček napsány. Zároveň si můžeme vybírat i podle doby lhůty jednotlivých kontaktních čoček.

Jednodenní kontaktní čočky se používají tehdy, pokud chceme čočky měnit každý den. Tyto čočky nelze nosit delší dobu. Jedná se o nejzdravější a nejpohodlnější formu nošení kontaktních čoček, jelikož se tyto čočky nedávají do žádného speciálního dezinfekčního roztoku, ale jednoduše se po vytažení z oka vyhodí.

Dvoutýdenní kontaktní čočky lze nosit pouze po dobu 14 dní. Čočky je třeba po každém vyjmutí z oka vložit do speciálního pouzdra s dezinfekčním roztokem. Tento roztok je třeba každý den měnit. Po dvou týdnech čočky začínají být nepohodlné, škrábou a hůř v nich vidíme, to je důkaz toho, že je třeba použít nové pár.

U měsíčních kontaktních čoček se uvádí doba nošení pouze měsíc (30 dní), ale sama vím, že tyto čočky vydrží bezproblémově i 2 měsíce nošení, aniž by byly nepříjemné a dřely. Pokud samozřejmě začnou dřít, je to opět signál toho, že je třeba použít nové balení čoček. Opět se tyto čočky musí po vyjmutí z oka dávat do dezinfekčního roztoku, aby se pořádně očistily a nepřenášely bakterie. Tento typ čoček patří mezi nejoblíbenější.

Čtvrtletní kontaktní čočky se užívají po dobu 3 měsíců. Vše je u nich podobné jako u čoček měsíčních, také mohou vydržet déle než 3 měsíce. Opět se musí ukládat do dezinfekčního roztoku. Cenově podle ostatních čoček vyjdou nejvýhodněji.

Barevné kontaktní čočky nebo jinak řečeno kosmetické, slouží pro změnu barvy duhovky. V dnešní době se vyrábějí jak dioptrické, tak i nedioptrické. Nedioptrické jsou určeny převážně ke kosmetické funkci jako zvýraznění barvy oka, zakrytí červených žilek apod.

Mezi další barevné čočky patří crazy kontaktní čočky, které nám změní barvu oka na takovou, jakou chceme. Můžeme je také nazvat jako roční kontaktní čočky, jelikož nejsou určeny ke každodennímu nošení, vydrží velmi dlouho. Doporučují se převážně lidem, kteří jsou zvyklí nosit kontaktní čočky a hlavně také o ně pravidelně pečovat, aby se předešlo infekcím.

Na trhu se můžeme setkat i s čočkami, které se přizpůsobí přesně naší oční vadě. Jedná se například o torické kontaktní čočky, které se používají při astigmatismu, tedy vadě, kdy máme rohovku nebo duhovku nepravidelně zahnutou. Vyrábějí se jak pro krátkozrakost, tak i dalekozrakost.

Mezi oblíbené patří také kontinuální kontaktní čočky, které nemusíme vyjímat z oka. Respektive, jedná se o čočky, které můžeme nosit i v noci, jelikož mají velkou propustnost kyslíku, díky němuž oko může bezproblémově dýchat. Přesto lékaři nejsou příznivci těchto čoček, doporučují čočky na noc vytahovat.

Silikon-hydrogelové kontaktní čočky jsou charakteristické velkou propustností kyslíku. Právě z tohoto materiálů jsou vyráběny čočky kontinuální. Tyto čočky se hodí také pro jedince, kteří trpní tzn. syndromem suchého oka.

Bifokální a multifokální kontaktní čočky se používají při zhoršení zraku na blízku.

Často můžou být čočky jedinou ochranou

Kontaktní čočky chrání oči před UV zářením

Sluneční paprsky se s přicházejícím létem zintenzivňují a nejen naše tělo, ale i oči jsou jim každodenně vystavovány.  Pokud nosíte kontaktní čočky, které obsahují UV filtr, máte vyhráno – sluneční brýle totiž nemusí být před sluncem dostatečnou ochranou!

Některé druhy kontaktních čoček mají v sobě zabudovaný UV filtr, který je na velice vysoké úrovni a plnohodnotně chrání rohovku lidského oka před škodlivými vlivy UV záření. Příkladem těchto čoček jsou kontaktní čočky značky Acuvue, u kterých je UV filtr vždy více než 90%, z nich jmenujme kvalitativně nejlepší Acuvue Oasys, 1-Day Acuvue TruEye nebo Acuvue Advance Plus.

Sluneční paprsky jsou všudypřítomné

Poslední průzkumy ukazují, že sluneční intenzita není nejvyšší jen kolem poledne, ale také v dopoledních a odpoledních hodinách, jestliže jsme tedy např. na dovolené, měli bychom svůj zrak chránit stále.

A v tom nám právě pomáhají i kontaktní čočky s UV filtrem, když sluneční brýle nestačí. Sluneční paprsky pronikají kolem obroučků brýlí, pokud jsou ještě zintenzivněny odrazy od plážového písku nebo hladiny moře, můžou být pro vnitřní struktury očí ještě vážnější hrozbou.

Při nadměrném vystavování očí může docházet k několika velmi vážným onemocněním očí, jako jsou katarakta nebo sněžná slepota.

Často můžou být čočky jedinou ochranou

V létě se také vyskytnou případy, kdy sluneční brýle nebo klobouk jako ochranu proti slunci mít prostě nemůžete – ve vodě nebo při sportu. V těchto chvílích jsou čočky jedinou ochranou rohovky, které po poškození UV zářením není schopná regenerace. UV filtry obsahují i kontaktní čočky značky Cooper Vision, např. Avaira nebo Frequency 58 UV.

Je ale třeba říci, že kontaktní čočky sice skvěle chrání rohovku, ale nejsou ochranou pro celé oko, jeho další části – sklivec, víčka. Nejlepší ochranou je proto spojení několika pomůcek proti slunci.