Zdravému člověku vypadne za den asi padesát až sto vlasů, toto číslo je naprosto normální a není třeba se kvůli tomu zbytečně znepokojovat. Krátké vlasy nejsou tak snadno vidět jako ty dlouhé, a pokud Vás trápí chuchvalce vlasů, které ztrácíte a Vaše kštice začíná řídnout, zpozorněte! Může jít o menší či větší zdravotní problém.
Nejčastější příčiny padání vlasů
Může jít o zdravotní problémy, dlouhodobý stres, stav po porodu nebo i pouhé časté svazování vlasů do culíku. Vlasy častěji vypadávají na jaře a na podzim, což je stejné jako u zvířat, která v tomto období mění srst. Skutečnou příčinu Vám však sdělí Váš lékař, za kterým byste měla zajít v případě, že náhlé hromadné ztrátě vlasů nepřisuzujete žádný speciální význam.
Průběžná obměna
Vlasy se stejně jako řasy obměňují, dorostou do určité fáze, poté vypadnou, aby je mohla nahradit nová vlasová (popřípadě řasová) generace. Za den vyrostou až o půl milimetru, takže za rok klidně až o 17 centimetrů. Celková obměna starých vlasů za nové tedy bude trvat přibližně čtyři až šest let – v závislosti na délce Vašich vlasů.
Kdy začíná problém?
Problém začne v případě, když zjistíte, že Vám vypadává více než sto vlasů za den. Běžně to asi nezjistíte a vlasy si počítat nebudete, ale zpozorníte, že Váš účes již není co býval a nápadně Vám vlasy řídnou. Zvlášť důležité je pídit po problému a vyhledat odbornou pomoc, pokud na polštáři nacházíte velké množství vlasů nebo v hřebenu zůstávají vyčesané chuchvalce.
Příčiny podrobně
Hormony řídí celé naše tělo a nejinak je to v otázce týkající kvality vlasů. V období po porodu nebo v období menopauzy můžete zpozorovat náhlý úbytek vlasů. Stejně tak při změně jídelníčku, drastické dietě, cukrovce nebo následkem užívání některých léků nebo doplňků stravy. Za padání vlasů je zodpovědná i špatná funkce štítné žlázy (jak snížená, tak i zvýšená). Odhalením nemoci a nasazením léků se zlepší i kvalita vlasů a zastaví se jejich padání. Samostatnou kapitolou je potom padání vlasů v souvislosti s léčbou nádorových onemocnění pomocí chemoterapie.
Za co zdraví nemůže
Příčiny však nemusí tkvět jen ve zdravotních potížích. Mnohdy za to může naše nešetrné chování k vlasům samotným. Nosíme často pevně utažené culíky, pokrývky hlavy (klobouky, kšiltovky, ale i například kuchařské čepice), nešetrně si vlasy češeme nebo tupírujeme a velmi často je fénujeme, kulmujeme nebo žehlíme bez toho, aniž bychom vlasy nechaly odpočinout. Barvy na vlasy a neustálé odbarvování, melírování nebo ondulace můžou velmi poškodit strukturu vlasu. Ten se předčasně štěpí a láme. Poškozené vlasy se poté projevují svou křehkostí, lámavostí a ztrátou lesku. Pokud si navíc vlasy myjeme příliš často (některé ženy i několikrát denně) a používáme více přípravků naráz (šampon, kondicionér balzám i masku), vlasy nemají šanci a čas si odpočinout a zregenerovat se. I v tomto případě tedy platí, že méně je více. Pokud máte mastné vlasy, které vyžadují častější mytí, používejte šampony s jemným a lehkým složením. Nepřehánějte to ani s vlasovým stylingem za pomocí gelů nebo tužidel. A pokud si bez culíku nedovedete život představit, používejte speciální kroucené gumičky, které jsou šetrnější k Vašim vlasům. Stejně tak je vhodné si jednou za čas dopřát masáž hlavy, můžete po vlasové pokožce přejíždět kartáčem bez ostrých hrotů, ale postačí Vám i prsty.
Kvalitní jídelníček je základ
Pro stav vlasů je velmi důležité složení stravy. Nedostatečná a nevyvážená strava s nedostatkem některých základních a důležitých vitamínů a minerálů (například železa u vegetariánů) může způsobit únavu spojenou s chudokrevností a padáním vlasů. Dbejte proto na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, ryb, rýže, luštěnin, bílkovin a minerálů jako jsou železo, zinek, fosfor a selen. Navíc denně do své stravy zařaďte semínka sezamová, lněná, dýňová, slunečnicová či vlašské ořechy. Vždy je lepší upravit svůj jídelníček a obohatit ho o chybějící složky, než se uchylovat k lékům nebo doplňkům stravy z lékárny. To by mělo fungovat jen jako poslední řešení.