Zánět žil je velmi nepříjemné onemocnění, které možná někteří znají jako křečové žíly, což je pouze doprovodný proces.
Co je to zánět žil?
Zánět žil má dvě varianty, buďto povrchový anebo hluboký, záleží na tom, kde je zánět vytvořen. Princip vzniku zánětu je založen na průtoku krve žilami. Pokud dojde k zpomalení průtoku krve, tak se může žilní stěna poškodit a vytvoří se zde zánět. Ve většině případů jsou nejvíce poškozovány dolní končetiny. A úzce s touto nemocí souvisí křečové žíly, které doprovází povrchový zánětlivý proces.
Jaké jsou příčiny vzniku zánětu žil?
Příčin vzniku tohoto onemocnění může být více. Například dlouhodobé upoutání na lůžku či při delšímu znehybnění končetiny – třeba u zlomeniny, porucha nervového systému a podobně. Kromě toho mohou být rizikovými faktory některé z chirurgických zákroků, nádory a úrazy, při kterých jde o srážení krve. Další příčinou zánětu žil může být špatný životní styl, třeba kouření a podobně. Mimo jiné za toto onemocnění někdy může pouze vysoký věk, ale může nastat i v době těhotenství či při nějakém srdečním selhání a podobně.
Jak se tato nemoc projevuje?
Při projevech zánětu žil záleží, kterou z variant máte, protože vám může otéct končetina anebo také nemusí. Jednoznačně vám dané místo zarudne a bude vás bolet. Samozřejmě, že v některých případech vystupují žíly a poškozená část může mít až namodralou barvu.
Jak lze zánět žil vyléčit?
Co se léčby týče, je také důležité rozeznat, zda máte povrchový či hluboký zánět žil. Avšak v obou případech se jako první pomoc používají obinadla či speciální punčochy, které dané místo stáhnou. Pokud jde o povrchovou formu zánětu, tak můžete na něj aplikovat některé masti po případě si bolestivé místo chladit. A naopak pokud půjde o hlubokou formu zánětu, tak ta se musí kontrolovat a někdy je až možné zasáhnout chirurgickým zákrokem. V případě zvýšené tělesné teploty je nutné brát antibiotika.
Při zánětu žil odpočívat či být akční?
Obojí je správně, ale v kombinaci. Nejprve by měla daná osoba odpočinout, aby krev odtékala, ale později by se naopak měla věnovat aktivnímu pohybu, aby mohl krevní oběh správně fungovat, a aby nedocházelo ke krevním sraženinám.